Doprava zdarma od 3099 Kč
Doprava zdarma od 3099 Kč
 Vrácení 30 dní
Vrácení 30 dní
Přes 17 000 produktů
Přes 17 000 produktů

DÁMY A PÁNOVÉ, VÍTEJTE NA AUSTRALIAN OPEN!

Začínáme další sezónu tenisových soutěží a jako vždy Vás vítáme v slunné Austrálii! Letošní Australian Open nám nabízí ještě více vzrušení než dříve! Už jen několik týdnů nás dělí od rozuzlení, zda Novak Djokovič dosáhne na svůj desátý titul na svém oblíbeném turnaji a vyrovná se tak v počtu grandslamových titulů nedostižnému Rafovi. Předvede polská světová jednička - Iga Swiatek stejně fenomenální formu jako loni a získá další titul. Těšíme se!

Mistrovství světa v tenise

Jak je všeobecně známo, Australian Open, které se hraje na kurtech v Melbourne v druhé polovině ledna, je jedním z nejprestižnějších tenisových turnajů na světě a spolu s Wimbeldonem, Roland Garros a US Open tvoří takzvaný Grand Slam. Přemýšlel však někdo o tom, kdo a kdy rozhodl o tom, kde se tento nejvelkolepější tenisový turnaj bude konat? A proč se pro tenisové turnaje vžil typický bridžový termín "Grand Slam"? Tyto záhady jsme rozluštili.

Na počátku 20. století, vzhledem k rostoucí popularitě tenisu, založily britská a francouzská tenisová asociace spolu s australskou mimo jiné Mezinárodní pozemní tenisovou federaci, jejíž první zasedání se konalo v roce 1913. Tehdy byly založeny tři turnaje, které byly označovány jako "mistrovství světa": Mistrovství světa na travnatých dvorcích, které se hrálo na travnatých dvorcích ve Wimbledonu, Mistrovství světa na tvrdém povrchu, které se hrálo na antukových dvorcích v Paříži, a Mistrovství světa na krytém dvorci, které se hrálo na dřevěném povrchu v hale. Když se však ukázalo, že World Covered Court Championships nepřiláká dobré hráče a naopak americký a australský tenis jsou stále úspěšnější, došlo ke změnám - dříve zavedené 3 turnaje byly zrušeny a místo nich vznikly národní šampionáty Velké Británie, Francie, Austrálie a USA.

Od hraní karet k tenisu

Pojem "Grand Slam" pochází z bridže a znamená přihazovat a vyhrát všechny možné legy. Poprvé byl použit v souvislosti s tenisovou hrou v roce 1933, kdy Australan Jack Crawford vyhrál mistrovství Austrálie, Francie a Wimbledonu a dostal se do finále mistrovství USA proti Britovi Fredu Perrymu. V předvečer finále napsal novinář John Kieran, nadšený hráč bridže, v New York Times, že "pokud dnes Crawford Perryho porazí, bude to něco jako vyhrát Grand Slam na kurtech." Crawford nakonec prohrál, a jak se později ukázalo, byl to právě Perry, kdo se stal prvním hráčem, který získal čtyři tituly (i když ne v jednom kalendářním roce). Výraz se začal používat v hovorovém jazyce a nyní se používá pro označení čtyř nejprestižnějších tenisových turnajů na světě.

Australian Open – Happy Slam

Australian Open je první grandslamový turnaj roku, který se každoročně hraje v Melbourne Parku v australském Melbourne. Turnaj zahrnuje zápasy mužské a ženské dvouhry, mužské čtyřhry, ženské čtyřhry a smíšené čtyřhry, juniorské šampionáty, soutěže vozíčkářů a také zápasy tenisových legend a exhibiční soutěže.

Úvodní ročník tohoto turnaje se konal v listopadu 1905 na travnatých kurtech Warehouseman's Cricket Ground v Melbourne. Od roku 1988 se AO hraje v Melbourne Parku na tvrdém povrchu s výrazným modrým barevným schématem. 

AO je někdy označován jako "asijsko-pacifický grandslam" a proslul svou moderností, neboť jako první grandslamový turnaj využil hru v hale a na hlavní kurty instaloval posuvné střechy, které chrání před deštěm a vražedným horkem. Je také prvním grandslamovým turnajem, kde se finále mužské dvouhry hraje v nočním režimu, a prvním, kde rozhodčí na lajnách nahradili elektronickým hlášením pomocí vylepšené verze technologie "Hawk-Eye". 

Australian Open se často nazývá "Happy Slam", protože většina hráčů ho prostě miluje. Především je AO prvním grandslamem roku, takže hráči jsou svěží a připravení na začátek sezony. V průběhu sezony se objevují zranění a problémy, ale při vstupu na kurty v Melbourne jsou hráči svěží, ve skvělé formě a připraveni zahájit novou sezonu. Hráčům se navíc líbí i poloha kurtů. Na rozdíl od svých protějšků v Paříži, Londýně a New Yorku je Melbourne méně přeplněné a mnohem přívětivější k návštěvníkům. Osobou, která jako první použila pro Australian Open výraz " happy slam", nebyl nikdo jiný než Roger Federer - známý tím, že do Austrálie často přijíždí už na Vánoce s celou svou rodinou!

Šampioni AO

Vzhledem ke geografické vzdálenosti Austrálie a blízkosti vánočního a svátečního období se na počátku 20. století turnaje účastnilo jen velmi málo zahraničních hráčů. Ve 20. letech 20. století trvala cesta lodí z Evropy do Austrálie přibližně 45 dní. Dokonce i v 60. a 70. letech, kdy bylo cestování méně náročné, přijížděli do Austrálie špičkoví hráči jako Manuel Santana, Jan Kodeš a Björn Borg jen velmi zřídka nebo vůbec. Až do poloviny 80. let 20. století se turnaj snažil přilákat špičkové hráče, ale od té doby se stal jednou z největších sportovních událostí na jižní polokouli a nejnavštěvovanějším grandslamovým turnajem.

V roce 1988 se turnaj poprvé konal ve Flinders Parku (později přejmenovaném na Melbourne Park). Změna místa konání měla za následek také změnu povrchu kurtu z trávy na tvrdý povrch. Za zmínku stojí, že jediným hráčem, který vyhrál turnaj na trávě i na tvrdém povrchu, byl Mats Wilander.

Nesporným šampionem otevřené éry AO je bezesporu Novak Djokovič, který má na svém kontě nejvíce titulů ve dvouhře, a to devět.  Šestkrát v Austrálii zvítězili Roy Emerson a Roger Federer. V ženské dvouhře na Australian Open má nejvíce vítězství Serena Williamsová - sedm.

AO 2023 - bude se toho dít hodně

Všechna znamení na nebi i na zemi ukazují, že vítězem Australian Open 2023 ve dvouhře mužů se stane Novak Djokovič a ve dvouhře žen Iga Swiatek.

Je pravda, že Rafael Nadal je obhájcem titulu, ale kondice španělského hráče je sporná. Pokud bude Nadal bez zranění, bude jistě favoritem na finále. Zapomenout nelze ani na devatenáctiletého Carlose Alcarase, současnou světovou jedničku, který do Australian Open vstoupí po loňském úspěchu na US Open. Alcaraz dokázal, že má na to, aby vyhrával velké tituly, ale podaří se mu letos porazit svého zkušeného krajana a vysoce motivovaného Srba? Nesmíme zapomenout, že zajímavým kandidátem na vítězství na Australian Open je také Casper Ruud, který si chce napravit reputaci po porážce ve finále US Open. Nebýt Alcarase, byl by Nor světovou jedničkou a má velkou šanci stát se vítězem AO. Daniil Medveděv se v minulosti dvakrát dostal do finále Australian Open, ale loni podstoupil operaci a jeho triumf na tomto turnaji se nezdá příliš pravděpodobný. 

Pokud přejdeme k předpovědím pro Australian Open 2023 ve dvouhře žen, není pochyb o tom, že Iga Swiatek je jasnou favoritkou. Polka se v loňském roce dostala do semifinále Australian Open a určitě ji zklamala porážka s Danielle Collinsovou. V následujících měsících však Swiatek prokázala vynikající formu, když vyhrála Double Sunshine a poté i French Open a US Open. Je těžké přesvědčivě argumentovat, že by některá z hráček mohla porazit Igu Swiatek, která je nejkonzistentnější a nejvyrovnanější hráčkou na WTA Tour, když v roce 2022 zaznamenala bilanci 67 výher a pouhých devíti prohraných zápasů. Pokud to však nějakým zázrakem nebude Iga, kdo v Austrálii dosáhne na grandslamový titul, možná to bude Naomi Ósaka, Caroline Garcia nebo Simona Halep, i když nad posledně jmenovanou visí černý mrak pozitivního testu na zakázanou látku. Za připomenutí stojí také Ons Jabeur, která se loni dostala do dvou finále, ale prohrála, a jistě doufá, že rok 2023 pro ni bude ještě lepší - můžete se vsadit, že by novou sezonu ráda zahájila vítězstvím na Australian Open.

Čtěte více

Pole označená * jsou povinná.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Objednávku zadáváte jménem společnosti registrované v EU, takže v našem obchodě jsou ceny za vaši objednávku zobrazeny bez DPH. Po provedení objednávky obdržíte spolu se zbožím fakturu s 0% DPH.