Asi každý z nás někdy slyšel o velkých úspěších hráčů jako jsou Petra Kvitová, Barbora Krejčíková, Tomáš Berdych nebo hráči z mladší generace – Tomáš Machač a sestry Fruhvirtovy. Tito hráči trénovali mnoho let, aby dosáhli nejvyšší úrovně. Při pohledu na tyto hráče vás určitě napadlo: „Tento sport bych si chtěl také zahrát“. Pro někoho může být taková myšlenka začátkem řady úspěchů, pro jiného se stane novou vášní. Níže uvádím pár vět, které vám pomohou začít s tenisem.
Tenis je sport, který - zjednodušeně řečeno - zahrnuje úder míčku přes síť do soupeřovy části kurtu. Dá se to brát nejen jako sport, ale i jako forma odreagování se a odpočinku. Jedná se o celoroční aktivitu, hraje se na krytých nebo na venkovních kurtech. Tenis je jedním z nejpopulárnějších individuálních sportů na světě, léta láme rekordy oblíbenosti zejména ve Spojených státech a v Evropě. Tenis zapojuje všechny svalové skupiny a tím zlepšuje fyzickou kondici. Tenis se pro svou specifičnost stává alternativou posilovny nebo běhu.
1. Výhody hraní tenisu.
Tenis je sport pro všeobecný rozvoj a má pozitivní vliv na celé tělo, od svalů až po mysl. Ovlivňuje náš mozek, jelikož vyžaduje taktické myšlení, umístění úderů a fyzickou kondici pro celou hru. Rekreační hra tenisu vám umožní hubnout a vytvarovat si postavu. Za hodinu tenisového zápasu spálíme až 600 kcal (muž asi 600 kcal, žena asi 420 kcal). Tenis je jako intervalový trénink. Střídají se okamžiky klidu s rychlými pohyby se sprinty a skoky.
Aktivita ve formě tenisu zlepšuje kardiovaskulární a respirační výkonnost, snižuje krevní tlak a cholesterol. Tenis v kombinaci se silovým tréninkem dokonale tvaruje a zeštíhluje postavu, posiluje všechny hlavní svalové skupiny – svaly nohou, zad, hrudníku a břicha. Pravidelné cvičení ovlivňuje kostní tkáň, díky čemuž jsou kosti silnější. Tenis pomáhá hubnout, urychluje spalování kalorií, zrychluje metabolismus, ale co je nejdůležitější: spontánními skoky a obraty zlepšuje celý pohybový aparát.
2. Tenisové vybavení - boty, oblečení, raketa
Pravděpodobně se ptáte, co patří k tenisovému „musím mít“. Tenis je sport založený na běhání, takže nejdůležitějším prvkem je správná ochrana chodidel a pevná stabilizace kotníku, aby nedošlo ke zranění. Vyplatí se vybrat boty určené speciálně pro tenis, se širší a plochou podrážkou, která poskytuje lepší stabilizaci. Více o výběru správné tenisové obuvi se dozvíte v našem článku: „Tenisové boty – jak si vybrat.
Vzhledem k vysoké intenzitě pohybů se vyplatí mít speciální sportovní oblečení, které dobře odvádí pot a neomezí vás v pohybu. Při nákupu sportovního oblečení bychom měli dbát na to, aby oblečení nebylo příliš volné. Čím těsnější jsou trička a kraťasy, tím menší je riziko zranění a zvýší se pohodlí při hře. Co se týče použitých materiálů – vyplatí se volit funkční oblečení a sportovní oblečení, které je vyrobeno z termo materiálů. Jejich největší výhodou je komfort při odvádění potu. Díky tomu nejsou na vašem oblečení viditelné skvrny od potu a vaše tělo se nepřehřívá. Druhým řešením je oblečení z bavlny nebo látek s příměsí bavlny. Když hrajete tenis v chladných dnech nebo v zimě v nafukovací hale, vyplatí se mít spodní termoprádlo. Více o výběru správného tenisového oblečení se dozvíte v našem článku: „Oblečení na tenis – pohodlí před módními trendy!“
Poslední v základním seznamu, ale asi nejvíce důležitá, je tenisová raketa. Už na první pohled vypadá výběr rakety extrémně složitě. Čtyři nejdůležitější věci, které potřebujete vědět na samém začátku vašeho tenisového dobrodružství, jsou:
VÁHA RAKETY
Raketa pro začátečníka by měla být lehká. Proč? Lehká raketa je snadněji ovladatelná, usnadňuje hru při snaze zasáhnout míč, a lépe rozvíjí naši techniku. Lehká raketa méně zatěžuje naše ruce. Začínající hráči by se měli zaměřit na rakety o hmotnosti 270-285 gramů. Pro ženy ještě lehčí - nejlépe mezi 260-270 gramy.
VELIKOST HLAVY
Síla úderu je generována hlavně z její hlavy, proto by měla být její plocha zpočátku velká. 100 čtverečních palců (645 čtverečních centimetrů) je minimum, ale zvětšená hlava by byla nejlepší – 102 čtverečních palců (660 čtverečních centimetrů) nebo 105 čtverečních palců (675 čtverečních centimetrů). Větší hlava generuje větší sílu úderu, především má však větší plochu ideálního dopadu tzv. sweatspot (odpouští více chyb).
POUŽITÉ MATERIÁLY
Jeden z hlavních parametrů pro začátečníky, hlavně proto, že má největší dopad na cenu. S vyšší kvalitou výroby přicházejí vyšší náklady na vybavení, a to nejen v tenise. Rakety mohou být vyrobeny z hliníku, grafitového kompozitu a grafitu. První možnost je nejméně přínosná, pokud tenis nepovažujete za jednorázovou aktivitu. Hliníkové rakety podléhají zkáze a velmi namáhají vaši ruku. Dlouhodobé používání hliníkových raket může vést ke zranění, které vás vyřadí ze hry. Další jsou tenisové rakety z grafitového kompozitu – část je z hliníku, ale klíčové prvky jsou z grafitu, který má lepší vlastnosti. Jsou levnější než celografitové rakety. Grafitové rakety jsou zárukou mnohem větší síly, kontroly, komfortu hry a co je možná nejdůležitější - zdraví. Grafitové rakety jsou nejdražší, ale vyplatí se do nich investovat s jistotou, že nebudou mít negativní dopad na naše zdraví. Nejnovější modely grafitových raket propagované předními hráči často dostávají nové technologie k jejich vylepšení. Podívejte se na nejnovější grafitové rakety. Předchozí modely stejných raket lze zakoupit ve výprodejích za mnohem nižší ceny, to by mohla být dobrá volba. Můžete také sledovat aktuální výprodeje grafitových raket.
VELIKOST GRIPU (RUKOJETI)
Velikost gripu je důležitá bez ohledu na to, na jaké úrovni hrajete. Mnoho lidí však tento aspekt nevědomky opomíjí. Správně zvolený grip znamená nejen snížení rizika poranění ruky, ale také pohodlí úchopu a pocit z rakety. Staré osvědčené pravidlo říká, že správný úchop je takový, kdy ukazováček druhé ruky vyplní mezeru mezi nejdelším prstem hráče (většinou ukazováčkem) a měkkou částí dlaně pod palcem. Uchopením rakety hrající rukou, nejlépe forhendovým úchopem, a sevřením ruky na rukojeti, se mezi špičkou prstů a rukou vytvoří mezera. Vložíme do ni ukazováček druhé ruky. Pokud se tam vejde, velikost gripu je správná. Pokud je tu hodně místa – velikost je příliš velká. Pokud se sem prst nevejde, velikost je příliš malá. Velikost gripu zohledňuje pouze velikost ruky, bez ohledu na výšku hráče. Informace o tom, jak vybrat správnou velikost gripu, najdete v našem článku: "Velikost gripu tenisové rakety - jak změřit?"
Více o tom, jak vybrat správnou tenisovou raketu, se dozvíte v našem článku: „Tenisová raketa – na co si dát pozor při výběru!“
3. S trenérem nebo bez něj? – toť je otázka
Pokud přemýšlíte, zda si první technické návyky osvojit sami na základě pozorování profesionálů, nebo dát na rady odborníka, je to první známkou toho, že o tenise uvažujete správně. K výhodám, proč zvolit několik lekcí s instruktorem či trenérem, se jistě dostanete sami. Pro usnadnění učení a především pro správnou funkci pohybového aparátu při hře je lepší využít podpory trenéra co nejdříve, protože si ušetříte čas a nervy, když něco nepůjde podle plánu. Trenér je vynikající pozorovatel, který si všimne chyb a opraví je dřív, než si zlozvyk zafixujete. Promyslete to a případně vyhledejte trenéra v blízkém okolí.
4. Základní informace a pravidla tenisu
Nyní trochu teorie o pravidlech hry a samotných kurtech. Se znalostí základů budete tomuto sportu lépe rozumět a budete mít také potřebné znalosti ke komunikaci se svými spoluhráči.
Délka kurtu je 23,77 metru, šířka 8,23 metru (v případě dvouhry) nebo 10,97 metru (při hře čtyřhry). Středem kurtu prochází síť o výšce 91,5 centimetru. Uvnitř hřiště jsou čáry, které označují speciální hřiště - tzv. pole pro podání. Jeho rozměry jsou 6,40 x 4,12 m.
Existuje několik typů povrchů kurtů.
Rozlišujeme:
-antukové kurty, jejichž povrch je pokryt cihlovým prachem, na takovém povrchu se hraje jeden z grandslamových turnajů – Roland Garros,
-travnaté kurty – na těchto kurtech se hraje další turnaj Grand Slamu – Wimbledon,
-tvrdé kurty (beton) nebo speciální materiál (pogumovaný povrh) – na těchto kurtech se hraje Australian Open a US Open.
V závislosti na povrchu jsou čáry hřiště nakresleny barvou nebo vápnem. Antukové kurty (s cihlovým prachem) jsou nejběžnějším typem kurtů v ČR.
Tenisový zápas je rozdělen na hry a sety. Chcete-li vyhrát hru, musíte získat čtyři body (respektive 15-0, 30-0, 40-0, hra neboli game). Výjimkou je situace 40-40 (shoda). Od tohoto okamžiku se hraje tzv. „výhoda“, dokud jeden z hráčů nezíská dva body výhody nad druhým hráčem. Vyhrát 6 her znamená vyhrát set. Existuje pravidlo rozdílu alespoň dvou her. Za stavu 6 – 6 se hraje tie-break – speciální hra do 7 získaných bodů s rozdílem 2 bodů. Zápas končí, když jeden z hráčů vyhraje dva sety. Samozřejmě existují výjimky, např. v mužském grandslamovém turnaji musíte vyhrát alespoň tři sety, abyste byli vítězem.
5. Připravit, pozor, na kurty!
Tenis je hra minimálně pro dva hráče, takže jakmile najdete svého tenisového partnera, je čas vyhledat kurt ve vašem okolí, zarezervovat si ho a začít hrát tenis! To je vše, co pro začátek potřebujete, abyste se mohli připojit k rodině tenisových nadšenců. Pokud to jednou zkusíte, můžete si být jisti, že vaše tenisová cesta rychle neskončí. Nyní nezbývá nic jiného, než začít hrát.
Připravit, pozor, na kurty!