Nákup tenisových míčků se na první pohled může zdát docela jednoduchý. Široká škála produktů však činí výběr obtížnějším.
V základní klasifikaci můžeme rozlišit tři kategorie míčů: juniorské, beztlakové (netlakové) a přetlakové. První jsou zaměřeny na nejmenší tenisty. Další dvě jsou kategorie tzv. běžných her.
Tlakové míčky.
Tyto míčky jsou mnohem měkčí než míčky bez tlaku, což zlepšuje komfort hry. Jejich konstrukce, konkrétně pokles tlaku uvnitř míče, ovlivňuje jejich nižší životnost. Otevřené tlakové míčky ponechané asi dva týdny (i nepoužité) nejsou pro hru vhodné. Profesionální hráči si vyměňují míče v průměru každých 9 her. Každá značka výrobců míčů vyrábí tři třídy míčů, míče pro profesionální úroveň, mistrovskou úroveň a rekreační úroveň. Profesionální tenisové míčky se vyznačují nejvyšší kvalitou nabízenou každým výrobcem, jedná se o míče používané profesionály na akcích ATP a WTA.
Při nákupu profesionálních míčů můžete očekávat vynikající výkon a odolnost. Tlakové tenisové míčky na mistrovské úrovni jistě postačí na většinu ligových zápasů, zatímco rekreační míče se chovají především jako tréninkové, používají se do trenérských košů nebo nahrávacích strojů a v soutěžích většiny lig nejsou povoleny. Mezi nimi můžeme rozlišit extra duty (určené pro tvrdé kurty, s větší pevností), regular (pro hru na antuce a v hale), high height (pro hru ve větších geografických výškách) a HydroGuard (míče odolnější vůči vlhkosti).
Beztlakové míče
Vyplněné silnou gumou. Beztlakové míče jsou velmi odolné, díky své konstrukci jsou však tvrdší a těžší. To je patrné během hry ve srovnání s tlakovými míči. Přesto jsou dobrou volbou na tréninky a pro hráče, kteří hrají příležitostně. Prodávají se samostatně a v pytlích.
Tenisové míčky pro dospělé se prodávají v plechovkách po 3 nebo 4 míčích. Vzhledem k vysoké spotřebě tenisových míčků lze míčky zakoupit v kartonech. Karton tenisových míčků obvykle obsahuje 18 plechovek (4 míčky na plechovku). Tenisové míčky pro děti jsou obvykle baleny v pytlích nebo kbelících, což usnadňuje jejich přepravu a přenášení na kurt.
Ostatní typy tenisových míčků
Kromě typických tenisových míčků vyrábějí výrobci také tenisové míčky s autogramy. Jak snadno uhodnete, jedná se o speciálně vyrobené míče, jejichž účelem je v tomto případě sbírání autogramů. Tenisové míčky na podpisy jsou mnohem větší než běžné míčky, jejich průměr může být 13 nebo dokonce 23 centimetrů. Vyrábějí se převážně v tradiční žluté barvě, ale existují i růžové verze.
Dalším míčkem, se kterým se můžeme setkat, je tenisový míček na gumičce. Tento typ míčku je připevněn k těžkému podkladu a umožňuje trénovat bez tenisového partnera. S takovým míčem můžete kdykoli zlepšit svou kondici a techniku úderů, aniž byste museli vyjít na kurt.
Co dělat se starými, použitými míči?
V době recyklace a zajišťování co nejdelšího používání jednotlivých výrobků vyvstává také otázka, jak naložit se starými, použitými míči. Jsou vhodné pouze k vyhození? Ukazuje se, že nikoliv!
Starý, použitý míč můžeme využít několika způsoby. Pokud máte psa, můžete tenisový míček použít jako hračku. Míček lze také použít jako masážní pomůcku, což už využije každý.
Stále oblíbenější jsou však i další způsoby, jak naložit se starými míčky, a je zajímavé, že nemusíte být nutně tenisovým fanouškem, aby vám tenisový míček přišel vhod. Jak se ukázalo, míček lze s úspěchem použít i při praní péřových bund nebo peřin. Jejich výplň se totiž často vlivem kontaktu s vodou srazí. Pokud však do bubnu pračky vhodíte několik tenisových míčků, můžete tomuto problému skvělým způsobem předejít, protože míčky budou narážet na ostatní předměty v pračce a zabrání tak tvorbě hrudek.
Shrnutí způsobů využití starých míčků:
- tenisový míček pro psa jako hračka,
- tenisový míček jako masážní nástroj,
- tenisový míček na praní - při tomto použití se chmýří neshrnuje do hrudek,
- tenisový míček jako kladivo - při zatloukání hřebíku do choulostivého materiálu zabráníte jeho poškození,
- tenisový míček na opravu ponožek - vložením tenisového míčku dovnitř ponožky se vyhneme možnému píchnutí jehlou.