Položka úspěšně přidána.

Tenisová raketa Tecnifibre TFight 315 XTC + naciąg + usługa serwisowa

4800,00 Kč 4052,40 Kč Uložit 16 %
Waga (g): 315
Powierzchnia główki (cm2): 630
Balans (mm): 310
Układ strun: 16/19
Kód výrobce: 14FI315693
Zavolejte a objednejte
+48 22 823 37 48
Tento produkt zahrnuje dopravu zdarma
Doprava do 48h
4052,40 Kč Tecnifibre TFight 315 XTC + naciąg + usługa serwisowa
Produktové číslo: ST63487.1
Kod producenta: 14FI315693
Waga (g): 315 ? více
Powierzchnia główki (cm2): 630 ? více
Balans (mm): 310 ? více
Układ strun: 16/19 ? více
Sztywność (RA): 68 ? více
Długość (cm): 68,5 ? více
Profil ramy (mm): 22,5/22,5/21,5 ? více
Rekomendowana siła naciągu (kg): 22-25 ? více
Materiał: grafit
Kolor główny: biały
Naciąg: nie
Pokrowiec: nie
Wibrastop: nie
Technologie
Armor Cap
XTC
EZ Lock+
DYNACORE HD
Jak vybrat tenisovou raketu? Jaká tenisová raketa bude pro mě ta pravá? Takovou otázku si...více
Jak vybrat tenisovou raketu

Jak vybrat tenisovou raketu?

Jaká tenisová raketa bude pro mě ta pravá? Takovou otázku si klade každý začínající tenista. Tenisová raketa není něco, co si kupujete příliš často – jednou za pár (někdy i tucet) let. Mnoho parametrů rakety ovlivňuje potěšení a radost z hraní tenisu. Popis hlavních parametrů rakety by měl být uveden na jejím rámu (na různých místech - záleží na výrobci), často jsou však neúplné a špatně čitelné, zejména pro začínající hráče. Pro snazší výběr správné rakety i pro „čtení“ jejích parametrů uvádíme níže hlavní vlastnosti, na které si musíte dát při nákupu rakety pozor, aby co nejvíce odpovídala individuálním dovednostem a potřebám hráče.

 Velikost a tvar hlavy

Rakety mají různé tvary a různé velikosti hlavy. Co se týče tvaru hlavy, neexistuje jednoznačné posouzení, který tvar je dokonalý a doporučený pro adekvátní skupinu hráčů. Většina hlav má tvar „klasického vejce“. Používáme určitá klasifikační pravidla pro popis velikosti hlavy rakety. Velikost hlavy rakety je uvedena v centimetrech (palcích) čtverečních a vztahuje se k ploše hlavy rakety. Velikost hlavy rakety je zodpovědná za sílu a přesnost úderu.

Existují tři základní velikosti hlavy raket:

 • Midsize (malá) - 85-93 čtverečních palců
 • Midplus (střední) – 94 – 103 čtverečních palců
 • Oversize (velká) - přes 104 čtverečních palců

Čím větší je hlava rakety, tím větší je síla úderu. Hráč proto bude muset vynaložit méně vlastní síly, aby odpálil míček na druhou stranu hřiště. Navíc u raket s velkou hlavou je větší tzv. „sweet spot“, což je centrální pole výpletu, které zajišťuje optimální zásah míčku. Raketa s menší hlavou má za následek, že je míček vypružen menší silou, takže hráč musí do každého úderu vložit více síly. Malá hlava dává mnohem větší schopnost ovládat míč a přesnost úderu.

Závěrečná doporučení:

 • Začátečníci – by měli hledat hlavy od 660 čtverečních centimetrů (102 čtverečních palců)
 • Středně pokročilí hráči – hlavy o velikosti od 645-690 čtverečních centimetrů (100-107 čtverečních palců)
 • Pokročilí hráči – velmi individuální, ale obvykle hlavy s povrchem 645 čtverečních centimetrů (100 čtverečních palců) a menší

Délka rakety

Délka rakety je vzdálenost od základny rukojeti ke konci hlavy rakety. Standardní raketa pro dospělé je 68,58 cm dlouhá (27 palců) a má zdaleka největší zastoupení na trhu. Prodloužené rakety (i o pár centimetrů více) mají zvýšený dosah a sílu a poskytují lepší podání a rotaci míčku. Poskytují však sníženou kontrolu nad míčem. Horší manévrovatelnost prodloužených raket je zvláště patrná při hře blízko sítě. Standardní rakety jsou dynamičtější. Rakety kratší než standardní jsou juniorské rakety. Při výběru raket pro děti jsou důležitým faktorem fyzické proporce dítěte. Výška a váha dítěte může přispět k tomu, že fyzicky dospělé děti by měly používat rakety o něco delší, než doporučuje výrobce.

Klasifikace podle délky rakety:

 • 27 palců (68,58 cm) a větší - pro dospělé tenisty
 • 26 palců (66 cm) – pro děti 10-12 let nebo 136-146 cm vysoké
 • 25 palců (63,5 cm) – pro děti 8-10 let nebo 128-136 cm vysoké
 • 23 palců (58,5 cm) – pro děti 6-8 let nebo 120-128 cm vysoké
 • 21 palců (53,5 cm) – pro děti 5-6 let nebo 112-120 cm vysoké
 • 19 palců (48,5 cm) – pro děti 4-5 let nebo 100-112 cm vysoké

Hmotnost tenisové rakety

Velmi důležitý faktor při výběru správné rakety. Hmotnost „dospělé“ rakety se může pohybovat mezi více než dvěma sty a více než třemi sty gramy. Tento parametr je primárně zodpovědný za stabilitu. Čím vyšší hmotnost, tím větší stabilita rámu. Měli bychom si pamatovat, že čím těžší raketa, tím těžší je švih. Je nutné zvolit takovou raketu, která nebude příliš těžká a umožní nám dobrou manévrovatelnost.

Shrnutí:

 • Začátečníci – měli by hledat rakety, které usnadňují švih. Muži – váha rakety by se měla pohybovat v rozmezí 270–290 gramů, ženy – 250–270 gramů.
 • Středně pokročilí hráči- měli by cílit na rakety o hmotnosti 280-300 gramů.
 • Pokročilí hráči - většinou volí rakety nad 300 gramů, někdy s možností individuálního zvýšení hmotnosti rakety pomocí závaží (olověné pásky) připevněných k rámu.

Vyvážení tenisových raket

Vyvážení rakety udává těžiště rakety. Měří se v centimetrech od konce rukojeti k temeni hlavy. V tomto ohledu lze rakety rozdělit na: Head-Heavy-HH, Head Light-HL, Evenly Balanced-EB. Dvě rakety se stejnou hmotností, ale rozdílným vyvážením, nám dávají během hry úplně jiný pocit. Rakety s těžištěm posunutým směrem k rukojeti mají lehčí hlavu a jsou lépe ovladatelné. Jsou vynikající při hře blízko sítě. Rakety s vyvážením Head-Heavy obvykle patří do skupiny lehkých raket. Posun těžiště směrem k hlavě má ​​za následek méně energie potřebné pro silný úder. Tento typ rakety umožňuje dynamický „švih“ během hry. Určeno spíše pro začátečníky. Vyvážené rakety mají rovnoměrně rozloženou hmotu. Nabízejí hráčům vyváženou sílu a kontrolu úderů. Rakety s vyvážením Head Light jsou obvykle těžké rakety. Jejich hlavy jsou lehčí. Výsledkem je méně dynamický „švih“, ale lépe kontrolované údery. Tento typ rakety volí nejčastěji pokročilí hráči.

Švihová váha (swingweight) tenisové rakety

Swingweight je pocit váhy rakety během celého švihu. Tento parametr závisí na váze rakety, vyvážení a aerodynamice (velikost hlavy).

Volba na základě tohoto parametru závisí na hráčově fyzické kondici a síle.

 • Silný, atletický hráč – vysoká švihová váha.
 • Hráč střední postavy – střední švihová váha.
 • Slabá, slabá postava – nízká švihová váha.

Tuhost rámu rakety

Tuhost rakety, míra deformace rámu při kontaktu s míčkem, se měří v jednotkách RA. Tužší rakety umožňují silnější údery, ale způsobují větší namáhání zápěstí. Flexibilní rakety poskytují větší kontrolu nad míčem a méně namáhají zápěstí.

Klasifikace podle pružnosti rámu rakety:

 • Flexibilní rámy < 60 RA – menší síla úderu, méně vibrací ovlivňujících zápěstí
 • Střední flexibilita rámu 60-69 RA – kompromis mezi pružným a tuhým rámem rakety
 • Tuhý rám >70 RA – větší síla úderu, více vibrací přenášených na zápěstí.

 Profil rámu rakety (tloušťka)

Rámy raket mají různou tloušťku. Některé mají stejnou tloušťku po celé délce, zatímco jiné se liší.

Rámy lze podle profilu rámu rozdělit do tří skupin:

 • Tenké rámy <23 mm - lepší pocit a menší síla a tlumení. Rakety s poměrně malou velikostí hlavy, těžké. Pro pokročilé hráče s plným švihem.
 • Střední rámy 23-25 ​​mm- univerzální. Asi 23 mm pro pokročilé hráče, asi 25 mm pro začínající tenisty se středně velkým švihem
 • Tlusté rámy >25 mm - horší pocit, vyžaduje málo vlastní síly, pro hru s krátkými švihy. Pro začínající hráče se špatnou technikou, pro starší tenisty, s drobnými poraněními ruky. Obvykle se jedná o rakety vylepšené o pokročilou redukci vibrací, která funguje při úderu.

 Design tenisových raket

Ještě před pár desítkami let se tenisové rakety vyráběly ze dřeva a postupem času se začal používat hliník. Hlavní vadou byla jejich váha, která ztěžovala manévrování, omezovala pohyb a bohužel vedla k mnoha zraněním. Postupem času se technologie výroby tenisového vybavení zdokonalovala.

V současné době se tenisové rakety vyrábí z:

 • hliníku,
 • grafitových kompozitů (grafit, tedy uhlíkové vlákno, s příměsí hliníku),
 • čistého grafitu,
 • grafitu s příměsí materiálů jako je Kevlar, Bor, Titan.

Hliníkové rakety jsou nejpružnější, ale také těžké a přenášejí na zápěstí spoustu vibrací. Nejsou proto příliš oblíbené mezi hráči, kteří spíše volí rakety z grafitových kompozitů, pouze z grafitu, nebo s již zmíněnými přídavnými materiály (Bor, Kevlar), které zajišťují lehkost a odolnost rakety. Výrobci tenisových raket mají své vlastní obchodní názvy pro materiály a technologie používané při výrobě jejich vybavení.

Hustota výpletu rakety

Nejběžnější hustota strun je 18/20 a 16/19 (poměr svislé a vodorovné). Existují také další typy jako: 18/19, 16/18, 14/18. V závislosti na výrobci mohou existovat různé provedení. Vzhledem k hustotě výpletu můžeme rozlišit dvě základní uspořádání: Otevřená hustota strun (méně strun, např. 16/19) a uzavřená hustota strun (husté uspořádání strun, např. 18/20)

Otevřená hustota výpletu:

a). Vyšší síla, ale menší kontrola míče,
b). Větší deformace výpletu v místě kontaktu,
c). Dává míči větší rotaci,
d). Má negativní vliv na životnost výpletu (rychlejší opotřebení výpletu díky snadnému pohybu výpletu v raketě),
e). Menší „tuhost“ výpletu,
f). Větší „sweet spot“ – ideální oblast úderu

Uzavřená hustota výpletu:

a). Menší síla, ale lepší ovládání,
b). Menší deformace výpletu rakety a tím menší dynamika hry,
c). Vyšší odolnost struny (potřeba vyplétat méně často, kvůli menší tendenci k praskání). Což vyplývá ze skutečnosti, že pohyb struny v „hustém“ výpletu je omezený,
d). Méně „rotace“,
e). Menší „sweet spot“ – ideální oblast dopadu.

Doporučené napětí výpletu

Výrobci uvádějí napětí výpletu (měřeno v kilogramech), kterým doporučují vyplétat své rakety. Obvykle jsou tyto informace umístěny na rámu rakety. Vysoké napětí struny poskytuje lepší kontrolu nad míčem, ale snižuje dynamiku a rotaci. Navíc zvýšení napětí výpletu způsobuje menší herní komfort, v důsledku nepříznivějšího účinku úderu se míček přenese skrz rám rakety na - obecně řečeno - tělo hráče. Slabší napětí výpletu snižuje kontrolu nad míčkem (často přirovnáváno k efektu katapultu). Získáme však vyšší dynamiku úderu a rotaci, protože míček je na výpletu delší dobu a více se „zakousne“ do rakety.

Velikost rukojeti (gripu) tenisové rakety

Důležitým detailem je správné přizpůsobení velikosti (obvodu) rukojeti rakety ruce hráče. Na raketě by měly být informace týkající se velikosti rukojeti rakety. Americká metoda popisuje obvod rukojeti čísly 0 až 5 (často se přidává písmeno L nebo G), zatímco anglická metoda popisuje velikost rukojeti v palcích od 4 do 4 5/8 palce. Velikost L(G) 0 odpovídá 4 palce, L(G) 1 - 4 1/8 palce, L(G) 2 – 4 1/4 palce, L(G) 3 – 4 3/8 palce, L(G) 4 – 4 1/2 palce, L(G) 5 – 4 5/8 palce. Správný úchop je ten, při kterém jste schopni vložit ukazováček druhé ruky mezi konečky prstů a eminenci palce (měkká masitá oblast ve spodní části palce). Nejběžnější velikosti gripů jsou L(G) 3 a L(G) 4. Malé ženy by si měly vybrat grip velikosti L(G) 1. Mladí lidé, ženy a malí/střední muži (tedy lidé s poměrně krátkými prsty) by měli používat úchopy velikosti L(G) 2, zatímco vysocí lidé (s dlouhými prsty) by měli používat úchopy L(G) 4 nebo L(G) 5 velikost. Pokud si nejste jisti, zda zvolit např. 3 nebo 4, prosím, pamatujte, že je bezpečnější koupit rakety s tenčím gripem a zesílit je pomocí omotávky - overgrip. Firma Head byla první společností, která použila tzv. „výměnné gripy“, takže si grip můžete zesílit nebo zeštíhlit podle svých potřeb.

 Na závěr

Na trhu existují desítky výrobců raket, každý z nich vyrábí stovky modelů tenisových raket. Každým rokem se na pultech objevují nové a nové modely raket – s novými technologiemi a novými barvami. Pravidla výběru vhodné rakety však mohou být zjednodušena, zejména pro začátečníky, pro které to může být první raketa v životě. Zjednodušení výběru je důležité, protože správný výběr může určit, zda u tenisu zůstanete a budete jím trávit svůj volný čas.

Na základě výše popsaných charakteristik parametrů raket by se měli nováčci při výběru rakety řídit následujícími pokyny:

1. Velká hlava rakety nad 660 centimetrů čtverečních (nebo 645 centimetrů čtverečních).

2. Standardní délka- 68,58 cm, nebo trochu prodloužená (1-2 cm).

3. Lehká raketa ne těžší než 280 gramů.

4. Raketa s vyvážením hlavy. Tedy přes 34-34 cm.

5. Nízký swingweight (pocit hmotnosti rakety během celého švihu).

6. Pružné rámy (méně než 60 RA) nebo středně pružné (60-69 RA).

7. Tloušťka rámu rakety - asi 25 mm nebo více.

8. Konstrukce rámu je obohacena o příměsi grafitových kompozitů a dalších moderních, lehkých a odolných materiálů, s technologiemi umožňujícími pohlcování vibrací. Pro maximální pohodlí a pocit z každého úderu se však doporučuje celografitová raketa.

9. Otevřená hustota strun – není příliš časté.

10. Doporučené napětí výpletu dle doporučení výrobce – střední nebo nižší.

11. Individuálně široká rukojeť. (Správný grip je ten, při kterém dokážete vložit ukazováček druhé ruky mezi konečky prstů a eminenci palce).

  Grip is a tennis racket part held by a tennis player. The size of the grip defines its...více

 Grip is a tennis racket part held by a tennis player. The size of the grip defines its circumference. At the beginning of tennis adventure, we often have problems with choosing the proper size of the grip. Bellow we will present you a solution to this problem.

 american markings
[inches / ≈ cm]

european markings
4 / ≈ 10   0
4 1/8 / ≈ 10,4 1
4 1/4 / ≈ 10,8 2
4 3/8 / ≈ 11 3
4 1/2 / ≈ 11,4 4
4 5/8 / ≈ 11,8 5

 

You won’t find grip size markings in centimetres. To make it easier, we converted inches to centimetres, to help you choose the right size. It will be useful for you when you are unable to try the racket in the shop, e.g. when you want to buy a racket in the online store.

Information about the size of the grip is usually located on its bottom. Size of the grip is very important, however in contrast to the head size, not because different sizes give different effects during the game. Grip circumference must be precisely matching players hand size, only then the player may be sure that his grip will be firm, the racket will be stable in their hand, and the wrist won’t be overstrained.

 

The first method may be done without the racket, using only a ruler.

1. Straighten your hand and measure the distance from its centre to the end of the ring finger.

2. The result should be compared with the size chart, which we presented above which grip size should I choose.

raczka2lGsws3NSp1khS

 

The second method in which we may check if a certain grip is good for us will work only if we have a choice of few rackets with different grip sizes. If you don’t have one, you can always use a racket of your friend and see if his grip is good for you.

1. Grab the racket as on the picture above.

2. If the index finger of the other hand fits between the thenar eminence of the thumb and the fingertips, it means that the grip has proper size.

3. If there is too much space between the thenar eminence of the thumb and the tips of your fingers and your index finger cant fill this space, it means that the grip is too large and you should choose the grip with smaller circumference.

4. If you can’t fit your index finger it means that the grip is too small, and you should choose a racket with a bigger circumference.

raczkajwdBCCmxRNScD

 

Hodnocení zákazníků "Tecnifibre TFight 315 XTC + naciąg + usługa serwisowa"
Napsat hodnocení
Hodnocení budou aktivována po ověření.

* povinná pole

Objednávku zadáváte jménem společnosti registrované v EU, takže v našem obchodě jsou ceny za vaši objednávku zobrazeny bez DPH. Po provedení objednávky obdržíte spolu se zbožím fakturu s 0% DPH.